Csabika25 hívta fel rá a figyelmem, hogy "támadás érte" a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalát (.gov.hu), amivel kapcsoaltban megjelent néhány közlemény, meg elindult a konteógyártás (regisztráció után megtekinthető tartalom, no comment...), de megmondom őszintén, így egy kiadós IDA maraton után körülbelül egy perc után füstölt el az agyam a jogászkodós bullshittől, a lényeg kb. ez:
"Amint arról a sajtó is beszámolt, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) informatikai rendszerét a közelmúltban támadás érte, amelynek következtében közzététel előtt álló szabadalmi dokumentumok kerülhettek a támadó birtokába. Az SZTNH erre figyelemmel fokozta az információbiztonság érdekében tett intézkedéseit, megtette a szükséges intézkedéseket a további visszaélések megakadályozása és az elkövetők felderítése érdekében, a potenciálisan érintett szabadalmi bejelentéseket pedig azonosította. Az ilyen bejelentések benyújtóit az SZTNH levélben keresi meg annak érdekében, hogy az esetből következő kockázatok kezelhetők legyenek, és a bejelentőket ne érhesse hátrány. Azok az ügyfelek, akik nem kapnak ilyen értesítést, biztosak lehetnek abban, hogy szabadalmi bejelentésük nem esik a támadás által érintett körbe."
Lefordítva ez nagyjából annyit jelent, hogy ha valaki ismerte egy szabadalom hivatkozási számát, akkor a megfelelő URL paramétert megváltoztatva nem publikus szabadalmi kérelmekhez is hozzáférhetett egy nyilvános felületen. Hogy ez a szellemi tulajdon védelme szempontból mennyire gáz, arról a fenti két linken megy a vita, én a probléma ezen vetületéhez kevésbé tudok hozzászólni, de a büntetőjogi megítélése az esetnek a nemzetközi példák alapján érdekes lehet (már ha megfognak valakit az ügyben):
Elég nagy felzúdulást keltett a tengeren túlon, hogy weev-et végül lecsukták az AT&T felhasználók jelszavainak kiszivárogtatásáért, ami technikai értelemben analóg eset volt: ott sem kellett mást tenni, mint egy azonosító értékét megváltoztatni a böngésző címsorában. A dolog pikantériája többek között az, hogy eszerint a logika szerint szerint nem szerkeszthetem át tetszés szerint egy (by design) szerkeszthető mező tartalmát a saját számítógépemen, ami azért elég abszurdnak hangzik - kíváncsi vagyok, hogy egy hazai bíróságon egy hasonló érvelés megállná-e a helyét?
Minden esetre remélem, legalább jól megfizették adópénzből azt a tehetséges programozót, aki mindezt így összelapátolta!