A BlackHat konferencián ottani időszerint tegnap átadták az idei Pwnie-díjakat, íme a győztesek, illetve néhány szó a többi jelöltről:
Legjobb szerver-oldali bug
Idén a Ruby on Rails elég erősen kezdett, a különbözö YAML injection problémák már-már kiírthatatlannak tűntek, miközben mindent-nyitó kulcsot adtak alkalmazások sokaságához - Ben Murphy megérdemelten kapta tehát a díjat, de reméljük a többi Ruby hackert is meghívja majd egy-egy sörre.
A kategóriában jelölték még az offline jelszótörést lehetővé tevő Oracle sérülékenységet, az Asterisk távolról kihasználható, kódfuttatásra alkalmas sérülékenységét, az Internet irányából is gyakran elérhető SAPRouter heap-overflow-it, illetve az Nginx két HTTP fejlécekkel kihasználható (ha úgy tetszik, régimódi) sérülékenységeit.
Legjobb kliens-oldali bug
A kliens-oldali sérülékenységek jelentőségét jól mutatja, hogy az idei jelöltek vagy Pwn2Own/Pwnium győztesek voltak, vagy ipari/államtitkokat nyúltak le a segítségükkel. A zsűri most a hivatásos feketekalaposokat ítélte jobbnak: Az Adobe Reader tiszta ROP payloadot használó, sandboxból is kitörni képes exploitja olyan gyöngyszemeket utasított maga mögé, mint egy másik célzott támadásban bevetett, kifinomult heap-manipulációt használó Flash exploit, a VUPEN IE10/Win8 kombót legyűrő gyöngyszeme,, vagy az MWR Chrome törése.
Legjobb jogosultság-kitrejesztést eredményező bug
A nyertes az evasi0n iOS jailbreak-je, melyet nap mint nap használ nagyjából 5 millió felhasználó.
Bár Tavis Ormandy Windows 0-day-e, vagy sd ősrégi Linux kernel bugja után megnyalja a tíz ujját az egyszeri hacker, ezzel a népszerűséggel nem tudtak versenyezni.
A leginnovatívabb kutatás
A kategóriát idén uralták az alacsonyszintű problémák (kivételt csak a CRIME jelentett), melyek közül j00ru és Gynvael Coldwind Windows kernelt célzó race-condition kutatását emelte ki a döntőbizottság, ami összesen 37 privilégiumemelést lehetővé tevő bugot (és ezekhez kapcsolódó, szintén érdekes exploitot) eredményezett.
A kategóriában ezen kívül láttunk user- és kernel-világbeli ASLR megkerülést és tisztán x86 MMU-val megvalósított Turing-gépet is.
Legepikusabb FAIL
A hakin9-t és testvérmagazinjait (PenTest, eForensics stb.) sokan ismerik intenzív spam kampányaik eredményeként, de az Errata szépen összeszedi plagizált, ki nem fizetett és egyéb inkorrekt módon lehozott tartalmaikat. Szerencsére valaki megelégelte a lengyel csapat taktikáját, és beküldött egy - feltehetően Markov-láncokkal generált - marha professzionálisnak kinéző, de teljesen értelmetlen cikket "Nmap: The Internet Considered Harmful - DARPA Inference Checking Kludge Scanning" (DICKS) címmel, amit az újság profeeszinális szerkesztőgárdája csont nélkül le is hozott.
A kategóriában indult még a Sophos, ami több lyukat nyitott a gépeken, mint amennyit bevédett, a kriptográfiából többszörösen megbuktatott CryptoCat, a digitális tanúsítványok ellenőrzését elbénázó Android, valamint az Egyesült Államok kormánya, aki 170.000 dollárnyi számítástechnikai felszerelést zúzatott be egy nem létező vírusfertőzés miatt.
Legepikusabb 0wnage
US vs. Snowden - ezt azt hiszem nem kell kommentálni.
Szép volt még az Internet Census, melynek keretén belül valaki megtört egy halom SOHO routert, és ezekkel végig portscannelte az Internetet, Mudge kinyitotta a DARPA zsebeit hackerek számára, és érdemes megemlékeznünk arról is, hogyan hackelte vissza a Malware.lu az APT1 csapatot.
Az Életműdíjat a nem rég tisztázatlan körülmények között elhunyt, ATM és pacemaker hackjeivel híressé vált Barnaby Jack kapta.
Végül, de utolsó sorban, a legjobb dalnak kikiáltott Dual Core - All the Things azt hiszem, a jövő heti hekkcamp-re is tökéletes alapot fog szolgáltatni :)