"A beépített defibrillátorok, melyek szükség szerint automatikusan sokkolják a szabálytalanul verő szívet visszatérítve ezzel normál ritmusába, eltéríthetőek kívülről - jelentették be szerdán amerikai kutatók. Az érintett páciensek nincsenek azonnali veszélyben, véli a számítógépes szakemberekből, elektromérnökökből és kardiológusokból álló szakértői csapat."Para mi? Azért nem kell beszarni, van pár jó hírem:
- A kísérleteket a "hivatalos eljárás" szerint végezték, azaz a páciensre (ez esetben némi disznóhúsra) elektródákat ragaszottak, és azon keresztül sikerült a fennti eredményeket elérni, tehát egyelőre nem tartunk ott, hogy akár néhány lépés távolságból le lehessen verni valakiben a biztosítékot. Ez persze nem jelenti azt, hogy a dolog lehetetlen...
- A cikk állításával ("A kutatóknak olcsó és egyszerű módszerekkel sikerült illetéktelenül lekérniük az egyik gyakran használt típus csipjéről az adatokat, meghamisítani a továbbított jeleket és lemeríteni az energiaellátásért felelős elemet.") szemben a Register azt írja, hogy a felhasznált eszközök értéke nagyjából 30.000 dodó, azaz kb. 5 millió forint. Szóval valószínűleg nem fog elkezdeni minden unatkozó hülyegyerek ilyennel játszani az idősek otthonában.
A probléma egyébként ott van a rendszerben, hogy a tervezők nem gondoltak arra, hogy a kommunikációs csatornát titkosítani kellene, ez pedig - bár bajt eddig nem okozott - komoly figyelmeztetés az ICD* gyártók számára, akiknek jó lesz minél gyorsabban megtanulniuk, hogy az orvosi eszközök és az informatikai módszerek egybeolvasztásakor az új lehetőségek kiaknázása mellett számolni kell azok biztonsági kockázataival is.
*ICD: Implentable Cardic Defibrillator
*ICD: Implentable Cardic Defibrillator