"A TASZ az Alkotmánybírósághoz fordul a hatályban lévő telefonos és internetes adatmegőrzési szabályok miatt. Az indítvánnyal érintett témában szerda délután a TÁP Színház művészei tartanak figyelemfelhívó utcai előadást a Moszkva téren.
Álláspontunk szerint az elektronikus hírközlésről szóló törvény számos rendelkezése korlátozza szükségtelenül és aránytalanul a személyes adataink védelméhez való alkotmányos jogot. A törvény telefon- és internetszolgáltatók számára kötelezővé teszi, hogy a vezetékes, a mobil-, valamint az internetes kommunikáció valamennyi forgalmi adatát rögzítsék. A forgalmi adatok segítségével pontosan nyomon lehet követni, hogy telefonon ki kivel, milyen időpontban, mennyi ideig vagy milyen gyakran érintkezik. Ezen adatokból a polgárok kapcsolatai jól feltérképezhetők, a kommunikáció gyakoriságából következtetni lehet a kapcsolatok intenzitására, a kommunikáció időpontjából következtetni lehet a kapcsolatok minőségére és a résztvevő felek életmódjára, szokásaira. A forgalmi adatok körébe tartoznak a mobiltelefonok földrajzi helyzetét jelző adatok is, amelyek városi környezetben nagy pontossággal mutatják a telefonhasználók tartózkodási helyét."
A téma - talán nem véletlenül - nagyon is aktuális: A Spiegel szombati száma arról számolt be, hogy Németország legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója, a Deutsche Telekom a gyanú szerint megsértette a telekommunikáció bizalmasságáról szóló törvényt, és a csorbította a sajtószabadság alkotmányos jogát, mikor az általa rögzített telefonbeszélgetéseket elemzésnek vetette alá abból a célból, hogy fényt derítsen rá, melyik alkalmazott szivárogtatott ki információkat a sajtónak. A helyzetet súlyosbítja, hogy a feladatot egy külső tanácsadó cégre bízták, akik ezáltal ki tudja milyen bizalmas információkhoz férhettek hozzá. Szép dolog tehát a törvényi szabályozás, de a Nagy Testvért ez sokszor nem tartja vissza, és bár erre az esetre fény derült, ki tudja, hány hasonló "leskelődés" maradt eddig észrevétlen?
A TÁP Színház témábavágó előadását ma 16:00-tól tekinthetitek meg a moszkva téren. A teljes idézett cikk a TASZ oldalán olvasható + itt az Indexes változat is.
Frissítés: Most látom, hogy Bruce Schneier is most posztolt egyet a mobiltelefonok nyomonkövetéséről.