Egy most kiszivárgott hír szerint az utóbbi egy évben legalább hat komoly betörést szenvedett el a Világbank informatikai rendszere, ezek közül az utolsó alig egy hónappal ezelőtt történt. A támadások során legalább 18 szervert komprommitáltak, melyek közül néhány kulcsfontosságú szerepet töltött be a dollártízmilliárdokkal operáló szervezet működésében.
Az első behatolás nyomaira az FBI szakértői figyeltek fel véletlenül, miközben egy független ügy kapcsán gyűjtöttek információt a rendszerből. A nyomok a Johannesburgi International Finance Corporation rendszeréhez vetettek, valószínűleg innen indult a támadás. Az IFC kezeli a Világbank egyik Common Data Store-ját. Ezekben az egységekben tárolják a legfontosabb adatokat, szétszórva a világ különböző pontjaira, így védekezve pl. az egész kontintensrészeket érintő természeti katasztrófák ellen. Bizonyos, hogy a behatolók hozzáfértek az összes rendszerben tárolt e-mailhez, de nem tudni, hogy mennyit láttak a biztonsági mentésekből.
Egy másik esetben egy indiai off-shore cég, a Satyam rendszerébe juttattak billentyűzetfigyelő szoftvert. A Satyam fejlesztette és tartotta karban a bank pénzügyi és emberi erőforrásokra vonatkozó információit kezelő rendszerét, tízmillió dolláros szerződésük legutóbb nem került meghosszabbításra...
A támadásokat (hogyhogy nem) Kínai IP címekig tudták visszavezetni, de ez valószínűleg csak annyit jelent, hogy a behatolók kínai számítógépek mögé rejtőztek a támadáshoz.
Legio kérdésére is válaszolva idézném a FOXNews cikkét:
A Világban adatközpontja gyakorlatilag a világ pénzügyi információinak aranybányája. Kormányok és cégek klíringházaként a bank számítógépei pénzügyi és hírszerzési informűciókat is szolgáltatnak a belső árajánlatoktól és szerződésektől kezdve a bizalmas értekezletek percre pontos ütemezéséig.
Ha a bank például befektet valamilyen valutába, annak értéke a bank tevékenységétől függően fog változni. A részvények és kötvények is a Világbank bejelntései alapján ingadozhatnak. "Ha előre tudod, hogy a bank Csádban olajvezetékek, Indiában pedig egészségügyi rendszerek beszerzésébe kezd, elég jól kaszálhatsz." - mondja egy belsős.
Bár a bank tipikusan a projektek csak egy töredékét finanszírozza, hatása a projektekre hatalmas. A magáncégek a bank jelenlétét garanciaként értékelik arra nézve, hogy befektetéseik biztosak és megtérülőek legyenek. Annak ismerete, hogy egy projektet visszadob az igazgatóság, ugyanilyen értékes lehet.
A fenti híreket ma hivatalosan cáfolták. Messzire vezető találgatásokra adhat okot azonban az a FoxNews által publikált e-mail, melyben a VB egyik IT fejese a fennálló "krízis" miatt letiltatja a külső webmail hozzáféréseket és arra kéri a kedves kollegákat, válasszanak új jelszót, valamint ez a dokumentum sem arról tanúskodik, hogy minden a legnagyobb rendben lenne a biztonság területén.
Mindez a gazdasági válság közepén elég izzasztó lehet...
Gyuri 2008.10.12. 20:39:17
veszélybe került vs. rosz hírbe hozott, valami ilyesminek érzem a különbséget.
buherator · http://buhera.blog.hu 2008.10.12. 20:48:41
Legio · http://cowsandchaos.blogspot.com/ 2008.10.12. 21:33:06
No de komolyan, azért ez elég durva. Vajon mennyire fontos védeni az ilyen cuccokat? Szóval miféle titkos adatok vannak ott? (tudom, hogy fontosak, csak nem tudom mik :-p)
P1ngW1n 2008.10.12. 22:44:40
qqri 2008.10.13. 10:09:36
Dzsihad Joe 2008.10.13. 10:38:56
1. A nyomok a Johannesburgi International Finance Corporation rendszeréhez vetettek, valószínűleg innen indult a támadás.
Majd pár sorral később:
2. A támadásokat (hogyhogy nem) Kínai IP címekig tudták visszavezetni, de ez valószínűleg csak annyit jelent, hogy a behatolók kínai számítógépek mögé rejtőztek a támadáshoz..
Cikket úgy írunk, hogy az következetes legyen! Uram, uram, a kurva életbe már!
buherator · http://buhera.blog.hu 2008.10.13. 10:48:59
1) Ez nem egy cikk, hanem egy blogposzt.
2) Johannesburg a belépési pont. Kínába tartoznak a támadók IP-i. Annyira nem bonyolult.