Bár a Vistáról kígyót-békát lehet kiabálni, a magas hardverkövetelmények, az inkompatibilitás, és egy sor egyéb elbaltázott lépés miatt, azt azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a Microsoft legfrissebb támogatott változata egy sor előremutató biztonsági fejlesztést hozott: a User Access Control-t, amely ugyan sokakat az őrületbe kerget, de ma már sajnos elengedhetetlen eszköze a modern operációs rendszereknek, a Data Execution Preventiont, az ASLR-t, melyek előnyeit remélem nem kell ecsetelnem, stb.
Nézzük, hogy a pénteken béta állapotban nyilvánosságra hozott Windows 7 milyen újításokat tartalmaz elődjéhez képest:
- A UAC-ba két új, kevésbé szigorú beállítást építettek, melyek használatával a felhasználónak kevesebb kattintásra van szüksége (ha egyáltalán szüksége van) bizonyos, eddig megerősítéshez kötött akciók engedélyezéséhez. Ennek biztosan nagyon örülnek az egyszeri felhasználók, de sajnos attól, hogy rövidgatyában és strandpapucsban megyek ki az utcára, még nem lesz 30 fok, ha értitek mire gondolok...
- Bemutatkozik az AppLocker, melynek segítségével a programok futtathatósága hitelesítéshez illetve verziószámhoz közhető. Pl. megtiltható, hogy az Adobe reader 9.0-nál alacsonyabb verziója fusson, az is csak akkor, ha az Adobe aláírta. Kár, hogy az egyszeri felhasználó sokszor még ahhoz is lusta, hogy az automatikus frissítéseket telepítse, félek, hogy az AppLockerel sem sokan fognak bajlódni, bár a rendszergazdák kezében jó szolgálatot tehet ez az eszköz.
- A BitLocker to Go-val hordozható adattárolóinkat titkosíthatjuk - hát igen, úgy látszik a fiúk Redmondban olvassák a híreket. A titkosítás jól hozzáilleszthető lesz a Windowsos tartomány-policykhez, és gondolom jó marketing érzékkel szükség lesz a Windows 7 minél több helyre történő telepítésére a megfejthetőség érdekében :)
- A harmadik féltől származó tűzfalak ezen túl módosíthatjáka Windows tűzfalának beállításait. Khm, ebben csak én látok "fantáziát"?
- DNSSEC támogatás - ez jó, haladjunk a korral!
Mindent összevetve én úgy látom, hogy bár a Microsoft kénytelen volt a felhasználói nyomás hatására a biztonsággal szembeni kompromisszumokat állítani, és korszakalkotó újításokkal most sem számolhatunk, de a Vista "vívmányainak" meghagyásának köszönhetően azért egy, az XP-nél jóval biztonságosabb operációs rendszerre számíthatunk.
A kevésbé lényeges változásokat is magába foglaló cikket a 4sysops oldalán találjátok.
sghctoma · http://sghctoma.extra.hu 2009.01.10. 09:04:23
buherator · http://buhera.blog.hu 2009.01.10. 11:59:22
lacyc3 · http://www.lacyc3.eu 2009.01.16. 21:03:56