A Linux felhasználóknak nem lehet újdonság, hogy Flash-t futtatni alternatív operációs rendszeren nem nagy öröm: a lejátszó alapból instabil, a windowsos verziók alapján valószínűleg csúnyán sérülékeny, a különböző megerősítő megoldások belövése finoman szólva nem kényelmes, és akkor még nem beszéltünk a tonnányi Flash hírdetés blokkolásának kérdéséről. Tovább bonyolította a helyzetet, hogy az Adobe bejelentette: nem fogja tovább támogatni az önálló Flash lejátszót Linuxon, helyette a Google-el közösen integrálják a lejátszót a Chrome böngészőbe a Pepper API-n keresztül.
Az együttműködés eredménye a Chrome 20-as stabil verziójával vált elérhetővé a felhasználók szélesebb rétegei számára, a kiadás pedig több kedvező biztonsági újítást is hozott:
A legfontosabb ezek közül, hogy a Flash lejátszó ezen túl a Chrome renderer folyamataiéval megegyező sandboxban fut, azaz a lejátszó nem éri el közvetlenül a fájlrendszert (chroot), valamint a folyamatok közti kommunikációja is erősen korlátozott (PID névterek).
A 64-bites rendszerek felhasználóit pedig további finomságok várják: az új Flash már valódi 64-bites folyamatként fut, a kiterjesztett címtér pedig megnehezíti a JIT/heap spraying kivitelezését, Ubuntu 12.04 felhasználók pedig a seccomp használatával korlátozhatják a lejátszó által hozzáférhető rendszerhívásokat.
A fenti pozitívumokon túl személyes tapasztalatom az, hogy a Chrome Flash lejátszója végre sziklaszilárdan működik, a napi többszöri összeomlás többé nem jön elő. Egyetlen dolog zavart: privát böngészési módban (én mindig így böngészek) nem tudok kiegészítőket használni, így a reklámok blokkolása problémásnak tűnt, de szerencsére erre is van megoldás:
chrome://chrome/settings/content -> Plug-ins -> Bejelölöd a Click-to-Play-t
A megoldás meglepően kényelmes, a JavaScriptek hasonló módon szabályozhatók (mint egy kis beépített NoScript)
smtpserver 2012.07.18. 18:01:10
Zorg a Rettenetes · http://musicanta.blog.hu 2012.07.18. 23:38:22
Találtam 1-2 issue-t, ami akár fedheti is a problémát, és lehet, hogy a hibának nincs is köze ezekhez a változásokhoz (az egyikben már 18-as verziónál jelezték a hibát), de érdekes módon mindkét gépen a 20-as stabil chrome-ban jelent meg ez a bug.
Szóval egyelőre én nem tudom megerősíteni a pozitív tapasztalatokat.
buherator · http://buhera.blog.hu 2012.07.19. 16:18:57