Az amerikai National Institute of Standards and Technology hat év után kiválasztotta a legújabb hivatalos kriptográfiai üzenetpecsét-szabvány, az SHA-3 algoritmusát. Az új szabvány kiválasztására indított nyílt pályázatra összesen 64 beadvány érkezett, melyek közül az utolsó fordulóban az öt legjobb versenyzett, végül az olasz és belga kutatók által konstruált Keccak lett a győztes.
A NIST a döntést a Keccak ("keccsakk") a SHA-1-től illetve SHA-2-től alapjaiban eltérő, elegáns felépítésével (ez új feladatot ad a támadóknak), valamint az algoritmus rugalmasságával (változtatható kimenetméret, növelhető teljesítmény), hardverbarát felépítésével és remek teljesítményével indokolta.
Bruce Schneier - aki csapatával a szintén döntős Skein alkoritmust nevezte - a döntés előtt nem sokkal arról írt, hogy célszerűnek tartaná, ha nem hírdetnének eredményt a pályázaton, a hosszú kimenetű SHA-2 algoritmusváltozatok ugyanis még mindig jól tartják magukat, az új rendszerekre történő átállás (amit pl. az Egyesült Államok törvényei is előírnak egyes kormányszervek számára) így felesleges kiadásokhoz vezetne. Az eredményhírdetést követően a sztárkriptográfus ugyanakkor elismerte, hogy a hivatal jó döntést hozott, és gratulált a győztesnek.
Mielőtt pedig valaki elkezdené átírni a meglévő kódjait SHA-3 alapú jelszótárolásra, ismét megjegyezném, hogy erre a célra sokkal jobb megoldások léteznek, a Keccakhoz hasonló, teljesítményre (is) optimalizált algoritmusoknál, melyeket elsősorban integritásellenőrzésre lesz célszerű használni (pl. digitális tanúsítványokban).