Tweets by @buherablog
profile for buherator at IT Security Stack Exchange, Q&A for IT security professionals

A BitBetyár Blog

Túljártál a nagyokosok eszén? Küldd be a mutatványodat! (e-mail a buherator gmailkomra jöhet)

Full-Disclosure / Névjegy / Coming out


Promó

H.A.C.K.

Címkék

0day (110) adobe (87) adobe reader (21) anonymous (26) apple (60) az olvasó ír (49) blackhat (20) botnet (22) bug (200) buherablog (44) buhera sörözés (39) bukta (49) deface (38) dns (22) dos (29) esemény (82) facebook (26) firefox (64) flash (33) gondolat (31) google (59) google chrome (36) hacktivity (37) hírek (117) incidens (224) internet explorer (88) iphone (35) java (50) jog (22) kína (21) kriptográfia (68) kultúra (21) linux (24) malware (43) microsoft (142) móka (48) mozilla (23) office (26) oracle (40) os x (43) patch (197) php (20) politika (31) privacy (58) programozás (22) safari (34) sql injection (62) windows (85) xss (77) Címkefelhő

Licensz

Creative Commons Licenc

Az NTLM-nek (már rég óta) vége

2013.01.09. 17:44 | buherator | Szólj hozzá!

„Mindenkinek ott volt az orra előtt. Tyler meg én csak rámutattunk. Mindenkinek ott volt a nyelve hegyén. Tyler meg én csak kimondtuk.”

Az NTLM protokollal kapcsolatos pass-the-hash támadások már rég óta ismertek: Egy támadó megszemélyesíthet távoli felhasználókat az autentikációs protokollt alkalmazó szolgáltatások számára, amennyiben rendelkezik egy legitim felhasználó jelszavának MD4 hash-ével. Ez támadói szemszögből azért barátságos, mert a felhasználó választhat bármilyen erős jelszót, nekünk nem kell feltörnünk azt, hiszen az autentikációs folyamat csak a hash ismeretét igényli.

Hogy honnan szerezzük meg a hash-t? Tipikus eset, hogy egy hálózatban hozzáférést szerzünk egyetlen hoszthoz, majd a helyi jelszó adatbázist vagy a gyorsítótárat kirámolva hash-ekkel autentikálunk a hálózat más gépeire. Egy másik lehetőség, hogy az NTLM kihívás-válasz protokolljába ékelődve, vagy pl. egy SMB szervernek kiadva magunkat olyan kihívásokat osztunk egy kliensnek, melyre már van egy szép rainbow táblánk, ami remélhetőleg kipörgeti a kapott válaszból az áhított hash-t. 

Az idő azonban telik: ma már nem érdemes rainbow-táblákkal vacakolni, mikor néhány GPU jobb teljesítményt nyújt, ráadásul tetszőleges kihívásra. De ennél még jobb (rosszabb) a helyzet:

Mark Gamache nem rég rámutatott, hogy a Moxie Marlinspike-ék által demonstált MS-CHAPv2 törési módszer gyakorlatilag egy-az-egyben alkalmazható az NTLM protokollra is:

by Moxie Marlinspike - az MD4 ezesetben még 5 db 0-t csap a normál kimenethez

Egy lehallgatott kihívás-válasz párból két darab hét karakteres (és egy darab két karakteres) DES kulcs kipörgetésével megkaphatjuk a hash-ünket, ami minimális költséget jelent egy támadó számára (CloudCracker-en kevesebb mint egy nap, valamint néhányszor tíz dollár). 

A Windows XP és a Server 2003 még mindig alapértelmezetten engedélyezi ezt az autentikációs módot, a veszélyes kézfogásra pedig a felhasználók könnyen rávehetők (lásd még fájlmegosztások és UNC elérési utak). Az LM és NTLM protokollok Registry-ből tilthatók, a Microsoft pedig FixIt-eket is kiadott, melyekkel néhány kattintással biztonságosabbá tehetjük rendszereinket. Az összes támogatott Windows verzió, de még az NT 4.0 utolsó változata és a Samba is támogatja az NTLMv2-t, tessék letiltani az elavult protokollokat!

Címkék: lm ntlm

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása