A PRISM botrány kapcsán ismét sorra születnek az átlagemberek számára elérhető titkosítási lehetőségeket bemutató cikkek és blogposztok, melyek szinte állandó szereplője a Cryptocat csevegőalkalmazás. Be kell vallanom, hogy az ilyen cikkekkel kapcsolatban erősek az előítéleteim, miután a Cryptocat indulásakor már sejteni lehetett, hogy nem kifejezett kripto-guruk állnak a szoftver hátterében.
Az ember persze nem véletlenül hajlnamos effajta prekoncepciók gyártására, a módszer az evolúció során már bizonyára sokszor hasznosnak bizonyult, és most sincs ez másként:
Steve Thomas kicsit utánajárt a Cryptocat véletlengenerálási szokásainak, és több kisebb - de a szerzők (in)kompetenciáját jól demonstráló - bug feltárása után egy katasztrofális problémára derített fényt. Mint kiderült, a fejlesztőknek nagyon nehezen megy a byte-ok illetve decimális számjegyek(!) közti különbségtétel: a beszédes nevű genPrivateKey() függvény egy 32 byte-os véletlenszám helyett egy 32 decimális számjegyből álló stringet adott vissza, melyből az ECC kulcsgenerálási folyamat közben még több helyen lenyestek, így a Cryptocat felhasználói egy 2^54.15 méretű kulcstérből (vö. DES) dolgozhattak nagyjából egy évig (az 1.1.147 és 2.0.41 verziók között).
A most kiadott Decryptocat egy meet-in-the-middle támadással képes a sérülékeny változatokkal generált kulcsok megtörésére és így az ezekkel generált üzenetek megfejtésére nagységrendileg 2^27 lépésben, ami néhány óra alatt végigjátszható házi eszközökkel. Ugyanezzel a támadással a 2.0.42-es változatban bevezetett algoritmus által nyújtott 2^106.3 méretű kulcstér szintén a gyökére redukálódik, ami egy elszánt támadó számára ugyancsak nem jelenthet leküzdhetetlen akadályt.
Bár a jelenlegi verzióban a nyilvános kulcsgenerálás Steve szerint már megfelelően működik, a többi felfedezett bug alapján úgy tűnik, hogy nincs remény a szoftver hosszútávú megbízható működésére, a Cryptocat használatát ezért senkinek nem ajánlom!
Szerk.: Kínos mellékszál, hogy a neves Veracode már auditálta a Cryptocat-et, de nem talált semmilyen problémát...
Szerk2.: A Cryptocat közleménye itt olvasható.